Monday, November 16, 2009
რუსული ინტერნეტსაიტები საქართველო-რუსეთის ომის შესახებ
2008წლის 7აგვისტოს საქართველოს დიდი უბედურება დაატყდა თავს. ჩრდილოელმა მეზობელმა რუსეთმა სამხრეთ ოსეთს თავისი არმია მიაშველა და დაიწყო სისხლიანი ომი, რომელიც დაახლოებით ერთი კვირის მანძილზე გრძელდებოდა . ამ ომს ათასობით ქართველი ჯარისკაცისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის სიცოცხლე შეეწირა, ქართველებმა ამ ომით მძიმე წუთები გამოიარეს. საქართველო-რუსეთის ომის შედეგად დღევანდელ საქართველოში ბევრი დედა შვილის გარეშე დარჩა, ზოგი მშობლის, ზოგი და-ძმის და ზოგიც ნათესავების გარეშე ცხოვრობს.
რუსეთ-საქართველოს ომი გასული წლის მედიისათვის მეტად აქტუალური თემა იყო. მთელი მსოფლიოს მედიასაშუალებები აქტიურად აშუქებდნენ საქართველოში მიმდინარე მოვლენებს. მათ რიცხვს არც რუსული მედია გამოკლებია, კერძოდ კი რუსული ინტერნეტგამოცემები: www.gazeta.ru, www.russia.ru, www.pravda.ru, www.rambler.ru, www.russiatoday.ru. მოდით ვნახოთ როგორი ინტენსივობით აშუქებენ ეს ინტერნეტსაიტები საქართველო-რუსეთის ომის მოვლენებს.
www.gazeta.ru არის აქტიური ინტერნეტსაიტი, რომელიც ინტენსიურად აქვეყნებდა სტატიებს რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ.45-ზე მეტი ინფორმაციული სტატია მოიპოვება, რომლებიც აშუქებენ საქართველოს მტკივნეულ დღეებს.
რუსული ინტერნეტგამოცემა www.pravda.ru ასევე ინტენსიურად აქვეყნებს სტატიებს 2008წლის აგვისტოს საქართველოში მიმდინარე ომის შესახებ, მაგრამ არა ისეთი აქტიურობით როგორც www.russiatoday.ru. აქ ომის შესახებ დაახლოებით 35 ნამუშევარი მოიპოვება.
www.russia.ru ამ საიტზე საკმაო რაოდენობით მოიპოვება რუსეთ-საქართველოს ომის ამსახველი ფაქტები. 7-8 აგვისტოს უფრო მეტი ინფორმაციებია , ვიდრე მომდევნო დღეებში. ზემოთ აღნიშნული ინტერნეტგამოცემა 50-ზე მეტი საინფორმაციო სტაატით აღწერს საქართველოსა და რუსეთს შორის აგვისტოში მიმდინარე ომს.
www.rambler.ru ეს ინტერნეტსაიტი ნაკლებად პოლიტიკური და საინფორმაციო საიტია, მაგრამ ძირფესვიანად თუ არა ზერელედ მაინც ეხება საქართველოსა და რუსეთის თემას.