რაც შეეხება www.presa.ge, აქ პოლიტიკურ სიახლეებზე მასალა უახლოესი 5დღის განმავლობაში ცოტა მწირია, მაქსიმუმ 12, ეკონომიკაზე მხოლოდ 3ახალი ამბავია. ეს საიტი კულტურის თემებს არ განიხილავს, აქ ინტერნეტმომხმარებელს შეუძლია ნახოს სიახლეები ხელოვნების სფეროში.
Tuesday, November 3, 2009
სტუდენტური თვითმმართველობის სამომავლო გეგმები
ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ამჟამად მოქმედი სტუდენტური თვითმმართველობა 2008წლის 27 ნოემბრიდან ფუნქციონირებს. თვითმმართველობა 83 წევრისაგან შედგება და მისი პრეზიდენტი ამავე უნივერსიტეტის მე-3 კურსის სტუდენტი ილია გოგლიძეა. სტუდენტური თვითმმართველობის დებულების თანახმად, თვითმმართველობის წევრობა მე-2 თავის მე-7 მუხლში შემდეგნაირად არის განმარტებული: "თვითმმართველობის წევრობა მოიპოვება სტუდენტების მიერ ფაკულტეტებზე ჩატარებული დემოკრატიული არჩევნების საფუძველზე. უნივერსიტეტის ნებისმიერ სტუდენტს აქვს უფლება აირჩიოს ან არჩეულ იყოს თვითმმართველობაში. თვითმმართველობის ვადა გავისაზღვრება 2წლით.”
სტუდენტების უმეტესობას აინტერესებს როგორ უნდა გაწევრიანდნენ თვითმმართველობაში და რა როლს შეასრულებენ ისინი ? სწორედ ამ კითხვაზე პასუხობს მათ თვითმმართველობის პრეზიდენტი ილია გოგლიძე: ”პირველ რიგში, როცა სტუდენტი ინტერესდება თვითმმართველობით ის უნდა მოვიდეს ჩვენთან, არჩევნების ჩატარებამდე ჩვენ მას გავაცნობთ თვითმმართველობის სტრუქტურას, გავაწევრიანებთ როგორც საპატიო წევრს და ჩავრთავთ სხვადასხვა ღონისძიებაში. ყველა დაინტერესებულ სტუდენტს ვაძლევთ შანსს, რათა მან მოახდინოს თავისი თავის რეალიზაცია, ჩვენ მზად ვართ ნებისმიერ სტუდენტთან თანამშრომლობისათვის, მთავარია მათი მონდომება, იდეები და სურვილი ჩვენთან ურთიერთობისა. ხოლო როცა შეგვიწყდება ჩვენ უფლებამოსილება, მაშინ შეეძლებათ მათ კენჭი იყარონ თვითმმართველობის არჩევნებში."
თვითმმართველობის პრეზიდენტისა და მისი გენერალური მდივნის ნინო რაჭველიშვილის განცხადებით, ისინი ბევრ შემეცნებით, გასართობ და სპორტულ ღონისძიებას გეგმავენ მომავალში. 7-8 ნოემბერს სტუდენტური თვითმმართველობა უნივერსიტეტის სტუდენტებთან ერთად აპირებს ილია ჭავჭავაძის 172 წლის იუბილის აღნიშნვას. 7 ნოემბერს ისინი მიდიან წიწამურში, რათა ილია ჭავჭავაძის მემორიალური ძეგლის მიმდებარე ტერიტორია დაასუფთაონ და შემდეგ ილია ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმში როსტომ ჩხეიძის წიგნის "ეკლიანი და პატარა გზა"-ს პრეზენტაციას დაესწრებიან. 8ნოემბერს კი გაიმართება სტუდენტური მსვლელობა ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან დიდუბის პანთეონამდე, რათა პატივი მიაგონ დიდი ილიას ხსოვნას. ამ სახის მსვლელობაში, როგორც თვითმმართვილობის წევრები ამბობენ, საქართველოს 22უნივერსიტეტი იღებს მონაწილეობას. უახლოეს გეგმებში შედის აგრეთვე გასართობი და შემეცნებითი სახის პროექტები, როგორებიცაა: მხიარულთა და საზრიანთა კლუბი, საფეხბურთო ტურნირი, რა? სად? როდის? და ა.შ.
სტუდენტურ თვითმმართველობაში შეადგინეს ანკეტები სტუდენტთა გამოკითხვის მიზნით, რიომლის მეშვეობითაც თვითმმართველობა შეძლებს უფრო მეტი გაიგოს სტუდენტთა სურვილებისა და იდეების შესახებ. როგორც გენერალურმა მდივანმა, ნინო რაჭველიშვილმა აღნიშნა ამ გამოკითხვის მიზანია სტუდენტებმა გაიგონ თვითმმართველობის შესახებ, რომ სტუდენტური თვითმმართველობა ზრუნავს მათი იდეებისა და სურვილების განხორციელებაზე. თვითმმართველობა სტუდენტებს ბევრ საინტერესო ღონისძიებას პირდება და თითოეულ მათგანს აქტიური თანამშრომლობისაკენ მოუწოდებს.